Domů » REPORTY » 2.9.2018, Tour de Zeleňák

2.9.2018, Tour de Zeleňák

Zář 17, 2018
Publikoval:
452 přečtení

První část veleúspěšného, prvního záříového víkendu, jsme zahájili na kultovním rumburském závodu Tour de Zeleňák, kterého se zúčastnilo 7 našich závodníků, přičemž jeden jel 106 km dlouhou trať, pořadateli nazývanou Obr Zeleňák a zbytek se vydal na klasickou distanci dlouhou 54 km.

Na trať Obra se vydal Petr Strnad a v psím počasí se mu podařilo dokončit na 9. místě v kategorii, která čítala 15 závodníků a na 89. místě celkově.

Klasickou jednookruhovou variantu obkroužilo zbylých šest členů našeho týmu. Nejlépe dopadl Ivo Machek, který urval bednu v mužích nad 40 let, kde dokončil na 3. místě z 94, celkově dojel 15. Dále už to sice tak slavné nebylo, ale kluci si v deštivém počasí i tak hrábli, Pavel Toločko dokončil na 16. místě v kategorii, 26. v kategorii dojel postaršený Matěj Pulda, 30. mezi čtyřicátníky Radek Tůma, 31. tamtéž Martin Peroutka a 40. mezi třicátníky dokončil Pavel Hobrlant.

Reportík od Ivo Machka:
Tour de Zeleňák – 34 let stará tradice silničního závodu Šluknovským výběžkem. Jeden z vrcholů mojí zkrácené sezony, byť mi plochý profil tratě vlastně vůbec nevyhovuje. Ale je to Zeleňák, srdcovka.
Technika – V týdnu před závodem řeším zaseknuté lanko v řazení, den předem prasklou vložku v plášti, no snad jsem si technické problémy vybral.
Počasí – předpovězených 12st. a poprchávání řeším přidáním vesty, čepičky a rukavic do své výstroje, snad v tom kalupu nezmrznu.
Start – tak nějak automaticky jdu na start zepředu, nějak mi ale nesedí vlněné dresy a poněkud starší kola účastníků. Aha, první startují historická kola. 😁 Oukej, stoupám si do druhé vlny a asi minutu před startem zjišťuji, že zase špatně – Obr Zeleňák, dvojnásobná, 106km dlouhá trať. Rychle vyklízím pozici, do třetice už to vyšlo. (4. možnost nebyla 😁, měl bych ty propozice číst).
Závod – vzhledem k vlhké asfaltce se držím v první desítce pelotonu, kde je menší riziko pádu. Jelo se vcelku rozumně, v prvním kopci z Rumburku stíhám, držím se vepředu. Neustále se mění tempo, v druhém kopci už si musím trochu hrábnout, hm, dnes to nebude zadarmo.
Sjezd do Šluknova proběhl v klidu, bohužel dost lidí se na mokru bojí a já se bojím jich, tak radši jedu zase dopředu. Za Šluknovem sundávám vestu, za chvíli za to berou dva rychlíci, prakticky jsme nezareagovali, nástup byl dosti drtivý. Do cíle daleko, třeba to dojedem. 😉 V dalším kopci se zase jelo svižně, nohy pocitově nejedou, ale pořád jsem v přední části balíku. To se vyplácí ve sjezdu do Lobendavy, kde to za mnou trochu popadalo, jen jsem slyšel to kvílení brzd a tupé rány. Tak snad to bude bez vážných následků…
Balík se roztrhal, Herby Schwarz, nejsilnější konkurent v kategorii zůstává trochu vzadu, zkoušíme odjet s loňským vítězem Liborem Bartůňkem a nějakým juniorem, ale tam poznávám svoje limity. Z mírného kopce mizí moje výhoda nízké hmotnosti, absolutní výkon prostě nemám a jsem rád, že visím v háku, brzy jsme dojeti. V balíku projíždíme Dolní Poustevnou, tamní prudký krátký kopec už zase absolvuju vepředu, ale výkon na zásadni roztrhání skupiny s pouhými třemi tisíci kilometry prostě nemám.
V Mikulášovicích mi začínají docházet síly, dnes to není můj den.
Herby ve dvojici s mistrem světa v terénním triatlonu Ondrou Petrem odjíždějí za vedouci dvojicí a já tiše trpím a propadám se na konec skupiny. Je zde stále Ivanka Loubková, maminka ročního Adámka, jede neuvěřitelný závod, pohyb ve skupině by mohla vyučovat.
Naštěstí brzy začal mokrý sjezd do Brtníků, zaléhám pod sedlo do pozice „projektil“ a dole jsem zase vepředu, s Liborem Bartůňkem. Herbyho záda sice v dálce vidím, ale nohy nejedou, v mírném stoupání dřu, trpím, ale Herby mizí v dáli a za chvíli nás skupina zase dojela. Na 12% výjezd z Brtníků vyjíždím překvapivě asi třetí, nicméně v následujícím mírném klesání, vstříc cílovému Rumburku, se to zase sjíždí dohromady. Trochu se taktizuje, cíl se blíží. V Křečanech, věříc v zázrak, zkouším odjet, no po asi 20 vteřinách se vracím, dnes to prostě nejede. Zhruba kilometr před cílem se zrychlilo, trochu jsem vycouval, pravá na most, levá výskokem přes chodník, pár pozic jsem získal, na hlavní vjíždím za Ivankou (neskutečná žena…), levá na světelné křižovatce na cílovou rovinku už před ní, pak jen šrot do cíle proložený školácky nakopnutým zadním kolem na dlážděném retardéru.
Nakonec 15. místo celkově a posléze zjišťuju i 3. místo v kategorii. O 3 vteřinky před čtvrtým, ufff. Krásných a těžkých 54km, 1:24:36 hod na trati, tedy průměrně zhruba 38 km/h. Celkem nás dojelo 407 a to už je slušnej balík 😁

Kompletní výsledky najdete zde: https://vysledky.timechip.cz/#2018/67
Web závodu: www.zelenak.cz

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *