Domů » REPORTY » 1.5.2019 – Jarní prolog – Časovka na Wache

1.5.2019 – Jarní prolog – Časovka na Wache

Kvě 10, 2019
Publikoval:
336 přečtení

Dnes je doba sofistikovaných tréninkových metod, které k nám pronikají z profipelotonu. K dispozici máme, kromě těchto metod, i vlastní trenéry, kteří jsou, za poměrně tučné honoráře, schopni své svěřence doslova hlídat na každém kroku a ladit jejich formu. Je doba hobíků, kteří jsou, za výše uvedené možnosti, schopni obětovat nemálo finančních i časových prostředků pro to, aby své výkony a svou závodnickou image posunuli co nejblíže svým vzorům. V této době pak působí jako zjevení náš závodník Pavel Toločko, který prakticky vůbec nemá čas trénovat a veškerý trénink si vynahrazuje na závodech a při rekonstrukci chalupy. Jasně, není to úplně správná tréninková metoda a možná je tréninkové manko znát na výsledcích, ale je celkem legrace poslouchat pak Pavlovy hlášky z těchto závodů, jako např. když po závodě Okolo Vlčí Hory popisoval, jak první tři kola trénoval, aby mohl druhou půlku závodu závodit. 🙂

V e-mailu nám, mimo jiné, přistál i report od Pavla z Jarního Prologu – Časovky na Wache, kterou pořádají naši kamarádi a zároveň soupeři z CC Varnsdorf. Časovka se jede na německé straně hory Luž, začíná na česko-německém pěším přechodu v Dolním Podluží a končí tam, kde končí asfalt tohoto stoupání. Rychlou a mírně stoupající pasáž na začátku střídají v průběhu kopce pasáže s extrémním sklonem až kolem 18%, který je na hranici jezditelnosti s běžnými silničními převody. Tenhle kopec je opravdu perla, stejně jako Pavlův report:

„Na svátek práce jsme naplánovali časovku na Wache. Opět jsem se od posledního závodu nedostal na kolo, takže seznam mých letošních tréninků – závodů se rozšířil na Podralsko, Vlčí Hora, Wache. Příprava nebyla zrovna ideální. Vzhledem k tomu, že se snažím nějak pokračovat v rekonstrukci chalupy, tak jsem den před závodem až do noci boural kamennou zeď a kameny vyvážel ven na hromadu s vědomím, že mi středa bude chybět. Ve středu jsem vstal totálně zničený do zamračeného rána.  Při vstávání z postele jsem se sotva udržel na nohou. Až 80 kilové kameny se na mě pořádně podepsali. S motem „nejsem žádné ořezávátko“ a s vědomím, že na rozhýbání ztuhlých končetin to mám na start 40 km, jsem vyrazil do chladného rána. Hned při nasedání na kolo na mě padlo pár kapek, ale jak se říká „jedna kapka déšť nedělá“. V Kryštofáku u Orloje mě chytla totální průtrž mračen a silný déšť vydržel až do Chrastavy na náměstí, kde jsem měl sraz s Radkem a Zdendou ze Severních větrů. V botách mi přes použití návleků  čvachtalo a ani pláštěnka moc nepomohla.  Po dvou minutách dorazil Radek a krátce na to volá Zdenda, že je totálně promočený a vrací se domů. Měl jsem stejné myšlenky, ale uvědomil jsem si, že nemám klíče a Hanka odjížděla společně se mnou, ale autem do Dubé. Volba byla jasná – jediná možnost jet na závody s Radkem. Ani přes Radkovo ďábelské tempo se mi ale stále nedařilo se dostat do tepelné pohody. Poprvé jsem ucítil náznaky tepla při stoupání v Eichgrabenu. Na startu byl k mému zklamání z týmu pouze Honza Lebduška.

Před startem jsem vyždímal vodu z návleků na tretry a na nohy a jel si projet trať. Teplo se stále nedostavovalo, tak jsem na sobě nechal jak krátký tak zateplený dres. Zpočátku jsem nemohl roztočit ztuhlé nohy a tempo bylo bídné.  Hned na začátku Waltersdorfu, kde začíná skutečné stoupání jsem poznal jak chutná pocit tepla. Po pár vteřinách jsem vařil ve vlastním potu. Rozepnul jsem na sobě vše co šlo a za jízdy sundal z hlavy čepici. Ale nohy začaly točit a dokonce jsem se přiblížil k Matoušovi Douboveckému, který mě předjel na rovnějším úseku časovky. Bohužel jsem nasazené tempo nevydržel až do cíle a ztrátu z úvodu časovky jsem úplně nestáhl. Honza Lebduška skončil ve výsledkové listině pozici přede mnou s časem lepším téměř o osm vteřin. V cíli jsme s Honzou a Radkem dali pár piv, dokud nás déšť nevyhnal domů. I přes ne zrovna příznivé počasí jsme si závod užili.

Pavel dokončil na 10. místě z 15 závodníků v kategorii nad 50 let. Honza Lebduška na 10. místě z 12 v kategorii, ale nutno podotknout, že jel časovku na horském kole.

 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *