Čvn 1, 2020
Publikoval:
264 přečtení

Virtual Race | 1.–31.5.2020

Čtvrtý ročník závodu Okolo 80 dubů máme za sebou. Byl to ročník netradiční, nekonal se totiž jako hromadný závod, ale jako závod virtuální na segmentech serveru Strava.com. Rozhodnutí, jestli je toto řešení lepší nebo horší necháme na vás samotných, ale určitě nás to zajímá, takže pokud nám svůj názor napíšete, budeme jenom rádi.

Do závodu se přihlásilo celkem 52 závodníků, z nichž 12 se nakonec na trať nevydalo. Proč se někdo přihlásí a za celý měsíc pak není schopen trať ani objet nám sice není moc jasné, ale je to tak. Nám to přidělává práci, ale děje se to i na skutečných závodech, tak to berme jako fakt. Nakonec jsme tedy měli 40 regulérně přihlášených závodících, z nichž dva neabsolvovali okruh tak, jak měli, takže nemají výsledek v hlavním závodu (hodnoceno jako DNF), ale pouze v jednotlivých segmentech na Pekařce, Borečku a Mur de Grabštejn.

Hlavní závod měl takový pozvolný průběh s postupným přitvrzováním v závěru, takže časy z první půlky měsíce se dají považovat spíše za takové nástřely pro to, co se na trati dělo v posledních dvou týdnech. Nejlepší časy máme zapsány od 15. 5. (celkově 6. Lukáš Doležal) a celkem neohroženě a nedobytně působili časy Matěje Rothe (17. 5.) a Radka Kučery (19. 5.), kteří oba shodně zajeli vynikajících 20:21. Oba ale nakonec smáznul Štěpán Aubrecht s časem 20:07 a tak se museli spokojit s děleným druhým místem, přičemž Radek si dvojku odnesl i v kategorii a Matěj svou kategorii vyhrál.

V ženách nekompromisním způsobem vyhrála Ivana Schwarzová, která jela jediná v kategorii nad 40 let a ostatním děvčatům přinesla nehezkou nadílku minut – druhá žena (vítězka mladší kategorie) dostala 3 minuty, třetí žena v pořadí si pak odnesla rovných 7 minut.

Ostatní segmenty nebudeme tak podobně rozpitvávat, ale hlavně na Mur de Grabštejn se rozpoutal skutečný boj o vteřinky, který pro sebe nakonec vybojoval Martin Hula. Martin jen o vteřinu prohrál souboj na Pekařce, kde vyhrál Lukáš Doležal a ten samý borec si připsal vítězství i na Borečku a na Mur de Grabštejn byl druhý. Krásně si to kluci rozdělili.

Skutečným fenoménem letošního závodu se ale stal nejrychlejší muž hlavního závodu – Štěpán Aubrecht, který rozdílem třídy porazil všechny ostatní v soutěži Ultramaratonec, jejíž jediná podstata byla v tom, najet co nejvíce okruhů v rámci jedné vyjížďky. Solidní základ položil nejprve Jan Kunc s patnácti okruhy (188 km) a to do doby, než se na trať vydal Petr Zákoutský a odjel tam krásných 20 okruhů (252 km). Pár dní na to Radek Kučera s Petrem Pavlíkem využili pravidla, které dovolovalo odjet tuto soutěž ve dvou, a najeli 21 kol. Dlouho to vypadalo, že zůstanou neporaženi, než se ozval právě Štěpán Aubrecht a oznámil nám, že dá na trati čtyřiadvacetihodinovku. A dal. Nakonec z toho bylo 25,5 hodiny, během kterých najel jen těžko uvěřitelných 50 okruhů (652 km). Když jsme se Štěpána ptali, jestli mu to není blbý deklasovat ostatní soupeře takovým způsobem, tak zažádal o vytvoření vlastní kategorie, ale to jsme mu nesplnili a musíme před tímto borcem smeknout! Partu maratonců ještě doplnili hrádečtí borci Pavel Folprecht s Jardou Jiránkem, kteří spolu odkroutili 10 kol a Vašek Janeček se 6 okruhy.

Takový byl tedy letošní virtuální závod. Za rok, doufejme, se utkáme zase hromadně!

V dohledné době se vám pokusíme přinést i pár názorů od některých zúčastněných a stejně tak se pokusíme uspořádat i společné vyhlášení a předání cen pro vítěze…

Výsledky naleznete níže a jen technická poznámka, pokud měli dva jezdci na segmentu shodný čas, rozhodovali jsme podle času v hlavním závodu a celkově rychlejšího jsme posunuli nahoru…